image

PeyamaKurd - Washington'dan yapılan açıklamaya göre, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda "Türkiye’nin güvenlik endişelerinin karşılanabileceği" ABD'nin de süreçte rol oynadığı vurgulandı.

Biden'ın yarın başlayacak Güney Kore ve Japonya ziyaretlerini değerlendirmek üzere Beyaz Saray basın odasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ziyaretin Biden'ın başkanlığı döneminde Asya Pasifik bölgesine yapacağı ilk ziyaret olduğunu belirterek, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusunu ele aldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı buradaki açıklamalarında, İsveç ve Finlandiya'nın adaylık başvurusunun "tarihi önemde" olduğunu belirterek söz konusu ülkelerin üyeliğine desteklerinin tam olduğunu da belirtti.

"Türkiye'nin endişelerinin karşılanabileceğine inanıyoruz"

Ayrıca Sullivan değerlendirmelerinde, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı tutumunu da dikkat çekerek, "Günün sonunda Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya etkili bir şekilde erişebileceğine ve Türkiye'nin endişelerinin karşılanabileceğine inanıyoruz" açıklamasında bulundu.