image

PeyamaKurd - ABD’li senatör, Başkan Donald Trump’ın, kendi dış politikasını uygulayan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve diğer üst düzey yetkilileri durdurması gerektiğini ifade etti. 

ABD’nin Virginia Eyaleti Senatörü Dick Black, Rus haber ajansına açıklamada bulunan, "Başkanın kendi üst düzey yetkililerine yönelik daha kararlı olması gerektiğini düşünüyorum. Doğrusu, bazılarını kovması gerekiyor" sözlerine yer verdi. 

Senatör, hükümet içinde, 'Başkandan oldukça bağımsız ve hatta bazen Başkan ile çatışma içinde hareket etmeye meyilli' bir dış politika grubunun oluştuğunu dile getirerek şu ifadelere yer verdi, "Bunu özellikle John Bolton örneğinde görüyoruz.” 

Dick Black, Trump’ın Suriye’den askerleri çekme emrini verdiğinde Bolton’un karşı emir verdiğini hatırlatarak, "Ama Bolton, Başkanın emirlerini iptal etmesine rağmen bir şekilde hayatta kalmayı başarıyor. Venezuela’da darbe yapmaya çalıştı ve sonra iki gün içinde İran’la savaş, savaş için bahane yaratmaya çalıştı. Bu kişinin sakinleştirici alması gerekiyor. John Bolton, Amerikalılar dahil dünya genelindeki insanları büyük riske atan inanılmaz derecede tehlikeli bir kişilik” ifadesini kullandı.