image

PeyamaKurd - ABD'li Demokrat Senatör Chris Van Hollen ve ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Frank Pallone, Türkiye'nin Rojava ve Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirdiği Pençe-Kılıç Hava Harekatı'na sert tepkide bulundu.

Chris Van Hollen ve ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Frank Pallone, harekata ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Türkiye'nin operasyonunu eleştirdi.

Van Hollen, Demokratik Suriye Güçlerini (DSG) "Kürt müttefikler" olarak nitelendirerek, ABD yönetiminin Türkiye’ye "güçlü bir mesaj" vermesi gerektiğini belirtti.

Van Hollen, "İşte yine başlıyoruz. Erdoğan, aylardır Türkiye'nin IŞİD'e karşı savaşan Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldıracağını söylüyordu. Şimdi bunu yapıyor olması kimseyi kandırmamalı. Biden yönetimi, güçlü bir şekilde buna cevap vermelidir" dedi.

Frank Pallone ise Türkiye'nin "sivil altyapıları bombaladığını" belirtti.

Pallone, "Erdoğan, bir hastane de dahil olmak üzere sivil altyapıyı bombaladı. Bu, Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını engellemek için çalışmamın bir başka nedenidir. Erdoğan'ın saldırganlığı, ABD askeri teçhizatı konusunda ona güvenemeyeceğimizi gösteriyor" dedi.