image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiltere ve Avusturalya ile birlikte gerçekleştirdikleri Hint-Pasifik bölgesi güvenlik ortaklığının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’ın “sırtımızdan bıçaklandık” çıkışına yanıt verdi.

Avusturalya’nın ABD ile anlaşarak, Fransa’yla olan 40 milyar dolarlık anlaşmasını iptal etmesi Fransa’nın tepkisine neden olmuştu. Dışişleri Bakanı Jean- Yves Le Drian Info radyosuna yaptığı açıklamada, "Sırtımızdan bıçaklandık” ifadesini kullanarak anlaşmaya tepki göstermişti.

ABD Savunma Bakanı Llyod Austin ile Avustralya dışişleri ve savunma bakanları ile Washington'da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Blinken, Hint-Pasifik bölgesi güvenlik ortaklığına tepki gösteren Fransa’yı “hayati ortak” olarak nitelendirdi.

Washington'un Paris ile işbirliğine devam edeceğini ifade eden Blinken, Washington’un denizaltı anlaşmasını açıklanmadan önce Fransız makamlarla temas halinde olduğunu söyledi.

Blinken, "Fransa ile Hint-Pasifik'te ve dünyanın bir çok yerinde inanılmaz derecede yakın işbirliği içerisindeyiz. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Bu ilişkiye, bu ortaklığa çok değer veriyoruz" ifadelerini kullandı.