image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen ordusu ve Husilerden oluşan taraflara seslenen Washington yönetimi, Yemen'deki çatışmayı uzlaşma yoluyla sona erdirmeleri ve ülkede insani krizi tetikleyen Hudeyde Limanı'nın tarafsız bir partiye devredilmesi çağrısını dile getirdi.

Yemen'deki insani krize ve devam eden çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Yemen'de halkın barış ve yeniden yapılanma yoluyla iyileşmesinin ve ateşkesin zamanının geldiğinin altını çizdi.

Söz konusu Sözcü Nauert, Yemen hükümetinin ve Husilerin Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde İsveç'te yapılacak görüşmelere katılma kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, tarafların barış görüşmeleri kapsamında verdikleri sözleri tutmalarını talep etti.

Yemen'de savaş ve insani krizin son bulması gerektiğini belirten Nauert açıklamasında, "Taraflar artık görüşmeleri ertelememeli ve çözüm aramak yolunda tüm iyi niyetlerle seyahat veya ulaşım koşullarında ısrar etmeli ve gerekli tavizleri vermelidir. Artık doğrudan görüşmenin ve karşılıklı güven oluşturmanın zamanı geldi. Savaşan tüm tarafları, düşmanlıklarını sona erdirme taahhütlerine sadık kalmaya, ateşkes sürecinde askeri pozisyonları güçlendirmemesi, mayın döşememesi ve çatışmayı artıracak adımlar atmaması çağrısında bulunuyoruz" şeklinde konuştu.