image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, İdlib operasyonuna hazırlanan Rusya ve Suriye’ye uyarılarda bulunarak, İdlib’e yapılacak her türlü saldırıdan kendilerini sorumlu tutacağını vurguladı.

İdlib’e yönelik operasyon hazırlığı içinde olan Rusya ve Suriye’ye gönderme yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD yönetiminin İdlib’e olası bir operasyon konusunda uyarılarını en üst düzeyde Moskova’ya ilettiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Pompeo, Genelkurmay Başkanı Dunford ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’ın Rus muhataplarıyla son bir hafta içinde görüştüğünü dile getiren Nauert, “Rusya veya Esad rejiminin İdlib’e yapacağı her türlü saldırıdan kendilerini sorumlu tutacağımızı kendilerine söyledik. ABD geçmişte Suriye’de kimyasal silahların kullanımı konusunda ne kadar güçlü bir tavır alabildiğini gösterdi. ABD İdlib’de ya da Suriye’nin herhangi başka bir yerinde kimyasal silah kullanımına hızla ve kuvvetli tepki vermeye hazır. Rusların bunu kesinlikle tolere etmeyeceğimizi Şam’a açıkça anlatmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.