image

PeyamaKurd - Moskova ve Kiev arasındaki krize dikkat çeken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ordusunun Ukrayna sınırında düzensiz faaliyetler yürüttüğünü öne sürerek Washington'un yaşananlara anlam veremediğini kaydetti.

Bakan Blinken, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Washington'daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Rus ordusunun Ukrayna sınırında gözlemlediğimiz bazı düzensiz faaliyetlerinden endişeliyiz" ifadesini kullandı.

'Rusya'nın niyetinin ne olduğu'nun sorusuna yanıt veren Blinken, "Rusya'nın niyetleri hakkında konuşamam, onların ne olduğunu bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Blinken, Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizine değinerek, Washington'un Minsk'e nüfuz etmek için farklı araçları kullanma ihtimali üzerinde durduğunu kaydetti.

Ayrıca açıklamasının devamında Belarus'un göçmen sorununu siyasi araç olarak kullanma girişimlerinden çok endişeli olduklarını kaydeden Blinken, şu anda olası yaptırımlar hakkında konuşmak istemediğinin, Washington'un elindeki çeşitli araçları gözden geçirdiklerine dikkat çekti.