image

PeyamaKurd - CNN Televizyonu'na ve New York Times gazetesine konuşan ABD’li yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı yabancı liderlerle yaptığı telefon görüşmelerinin deşifrelerine erişimi sınırlandırdığı açıkladı. 

Beyaz Saray, bu liderler arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Muhammed Bin Selman'ın da olduğunu dile getirdi. 

ABD’li yetkililer, kararın gerekçesini "haber sızmasını önlemek" olarak açıkladı. Trump ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy arasında 25 Temmuz'da yapılan telefon görüşmesinin deşifresinin medyaya sızdırılması sonrası, Demokratlar ABD Başkanı hakkında azil sürecini başlatmıştı. 

Daha önce Amerikan Temsilciler Meclisi'nin 3 komisyonu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan, soruşturma kapsamında Ukrayna'yla ilgili tüm belgeleri bir hafta içinde teslim etmesini istemişti. 

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Demokratları azil süreciyle kendisini "taciz etmekle" suçladı. Trump, azil sürecine önderlik eden 6 kişi için "Hiçbir iş yapmayıp boş gezen vahşi Demokratlar" dedi.