image

PeyamaKurd- ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD ve Türkiye'nin yakın iş birliği olmadan Suriye'de nihai bir çözüm bulunmasının mümkün olmadığını belirtti.

Ankara'da yapılan Suriye konulu 3’üncü ortak çalışma grubu toplantısının ardından basına konuşan Jeffrey, toplantıda Fırat'ın doğusundan İdlib'e, Suriye'ye ilişkin tüm konuları ele aldıklarını ifade etti.

Menbiç’te yol haritası gereğince çeşitli devriye faaliyetleri yaptıklarını belirten Jeffrey: "ABD'nin Menbiç’te bulunan YPG üyelerinin ayrılması ve yerel konseyler ile yerel askeri personel arasında bu örgütlerin üyelerinin yer almaması konusundaki taahhütünü yerine getirerek güvenlik incelemesi (vetting) yapıyoruz. Yıl sonuna kadar kriterleri mümkün olan en kısa sürede sağladığımızdan emin olmak için bazı adımlar daha atacağız. Bunların bazıları aralık sonuna kadar tamamlanacak” dedi.

Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile işbirliğine yönelik bir soruya

Jeffrey, "Her zaman söylüyoruz. DSG ile terör örgütü IŞİD’e karşı çalışmamız, kuzeydoğunun insanlarıyla geçici ve taktiksel niteliktedir” diye yanıt verdi.