image

PeyamaKurd - NATO Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin, müttefiklerini Çin ile ABD arasında bir tercih yapmaya zorlamayacağını ifade etti.

Belçika’nın başkenti Brüksel'de katıldığı NATO Dışişleri Bakanları toplantısında açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın ittifaka yaklaşımını ele aldı.

Blinken, tehditlerin çoğaldığını, rekabetin arttığını ve güç dinamiklerinin değiştiğini belirterek, ittifaklar içinde güvenin sarsıldığına, demokrasi ve insan hakları gibi ortak değerlerin hem içerden hem de dışardan tehdit edildiğine dikkat çekti.

"Rusya ve Çin, müttefiklerimizin arasına nifak sokuyor"

"Ancak bu değişimlerin hiçbiri şimdi ittifaklara her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştirmiyor" diyen Blinken, "Karşılaştığımız zorluk, bu ittifakların bugünün tehditlerine karşı koyacak ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de halklarımıza hizmet edecek şekilde adapte olması ve yenilenmesidir" sözlerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Blinken, NATO ittifakının ekonomik, teknolojik ve ideolojik alanlardaki tehditlere karşı koyması için kapasitesini genişletmesi gerektiğini savunarak, piyasalarda ve teknoloji sektöründe kritik kaynaklara erişen Çin ve Rusya'nın, bu kaynakları ABD ile müttefikleri arasına nifak sokacak şekilde kullandığını dile getirdi.

ABD'nin NATO'ya bağlı olduğuna dikkat çekildi

Ülkelerin Çin ve Rusya’nın ekonomik tehditlerine boyun eğmesinin, bu ülkeleri daha da cesaretlendireceğini ifade eden Blinken, buna karşı teknolojik yenilikler, tedarik zincirleri ve gelişen teknolojilere karşı normlar oluşturma konusunda işbirliğinin önem arz edeceğini kaydetti.

Blinken, Biden yönetiminin müttefikleri ile her zaman istişare edeceğine vurgu yaparak, "Ortaklarımız yükü omuzlama konusunda üzerlerine düşeni yaptıklarında kararlarda da söz sahibi olacaklar" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken açıklamasında, ABD yönetiminin ittifaklar konusundaki bakışının değiştiğini ve ABD’nin özellikle de NATO’ya son derece bağlı olduğuna vurgu yaptı.

"Çin ile yeniden çalışabiliriz"

Ayrıca Blinken, konuşmasında Çin ile rekabet konusunda geniş yer vererek şu açıklamada bulundu:

"ABD, müttefiklerini Çin konusunda ‘ya biz ya onlar’ seçeneğine zorlamayacak. Çin’in uluslararası sistem kurallarının ve bizim müttefiklerimizle ortak değerlerimizin altını oymaya çalıştığı, kollektif güvenlik ve zenginliğimizi zorba davranışları ile tehdit ettiği konusunda şüphe yok ancak bu ülkelerin Çin ile çalışamayacağı anlamına gelmiyor.

ABD çalışacak. Özellikle de iklim değişikliği ve sağlık güvenliği konularının altından tek başımıza kalkamayız. Müttefiklerimizin, Çin ile her zaman bizim uyuşmayan karmaşık ilişkileri olduğunu biliyoruz. Bu zorlukları birlikte aşmaya çalışmamız gerekir."