image

PeyamaKurd - Beyaz Saray Sözcüsü Psaki açıklamasında, dün iki balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore'ye provokasyonlara son verin uyarısında bulundu.

Düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Kuzey Kore tarafından dün iki balistik füze denemesi yapılmasına tepki gösterdi.

Sözcü Psaki, söz konusu füze denemesi nedeniyle ilgili Savunma ve Dışişleri Bakanlığı'nın çalışmalarının devam ettiğini dile getirerek, "Kuzey Kore'nin balistik füze denemesini kınıyoruz" dedi.

"Kuzey Kore daha fazla provokasyondan kaçınmalı"

Psaki açıklamasında, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin, birçok Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiğini ve bölgenin güvenliğine tehlike oluşturduğunu belirterek, "Kuzey Kore'yi daha fazla provokasyondan kaçınmaya ve sürdürülebilir bir diyalogda yer almaya davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında bölgede acil bir diyalog ve diplomasiye ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Psaki, Kuzey Kore ile hiçbir ön şart olmadan görüşme tekliflerinin de hala geçerli olduğunu vurguladı.