image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte Asya turunda, Çin'in Hint-Pasifik bölgesinde artan etkisine karşı caydırıcı bir güç tesis etme yolunu arayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Çin istediğini elde etmek için baskıcı ve agresif davrandığında, gerekirse biz de buna karşı koyarız” ifadesini kullandı.

Austin ve Blinken Asya-Pasifik turunun ilk durağı olarak Japonya’nın başkenti Tokyo’da temaslarda bulunuyor.

Bakan Blinken, söz konusu temaslarla ilgili açıklama yaparak, “Çin istediğini elde etmek için baskıcı ve agresif davrandığında, gerekirse biz de buna karşı koyarız” sözlerine yer verdi.

Blinken, “Çin’in uluslararası düzenle bağdaşmayan davranışları, uluslararası camiaya ve ittifaka, siyasi, ekonomik, askeri ve teknoloji alanlarında zorluk çıkarıyor” diyerek, ABD ve Japonya’nın, Asya’da dengeleri bozacak ve uluslararası sistemi sarsacak eylemlere karşı durmada kararlı olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Japonya Başbakanı Yoşihide Suga ile 12 Mart’ta video konferans yoluyla liderler düzeyinde 4’lü toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan toplantıda "Açık ve özgür Hint-Pasifik her birimizin geleceği ve ülkeleri için gerekli" dedi.