image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı yazılı açıklamada, protestolar içerisinde gergin bir atmosferin yaşandığı Kazakistan hakkında açıklama yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Kazakistan'daki olayları yakından takip ettiğini belirten Price, Tüm Kazakistan halkının anayasal kurumlara, insan haklarına, basın özgürlüğüne saygı duymasını ve bunları savunmasını istiyoruz. Ayrıca tüm taraflara olağanüstü hale barışçıl bir çözüm bulmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de, Kazakistan'da yaşanan şiddet olaylarının arkasında ABD’nin olduğu iddialarına karşı bir açıklama yaptı. Psaki bu iddiaların "çılgınca" olduğunu belirtmiş ve bunun Rusya'nın bir dezenformasyonu olduğunu savunmuştu.

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.