image

PeyamaKurd - ABD yönetimi, İsrail'in ve Hamas'ın artık çatışmaların sona erdirilmesi yönünde pozisyon almaları gerektiğini vurgularken potansiyel bir ateşkesi teyit edemeyeceğini duyurdu.

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, gazetecilerin Filistin'de son günlerde yaşananlara yönelik sorularını yanıtladı.

Sözcü Psaki, bölgedeki sorunun çözümüne yönelik "sessiz ve yoğun" diplomasilerini sürdürdüklerini belirterek, "2014'e baktığımızda bölgedeki çatışmaların bitmesi 51 gün sürmüştü. Şu anda çatışmaların 10'uncu günündeyiz. Gün geçtikçe can kayıpları artıyor, Filistinlilerin yaşamını yitirmesi gerçek bir trajedi" açıklamasında bulundu.

Biden, Sisi ile İsrail-Filistin gerilimini görüştü

Bölge ile sürekli iletişim halinde olduklarının altını çizen Psaki, "Biz bu çatışmaların sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz. Potansiyel bir ateşkes anlaşmasına ilişkin haberleri gördük. Bu oldukça umut verici ancak biz anlaşmalar konusunda fazla konuşamayız" sözlerine yer verdi.

Psaki, İsrail ve Filistin'in yanı sıra bölgedeki lider ülkelerle bugüne kadar 80'den fazla telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirterek, son olarak Başkan Joe Biden'ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile telefonda görüştüğünü ve görüşmenin içeriğine ilişkin detaylı bir açıklama yapacaklarını vurguladı.

Ayrıca açıklamasında, bölgede çatışmaların durması için her iki tarafa da baskılarını sürdüreceklerini ifade eden Psaki, "Taraflar, bu çatışmayı bitirmeye yönelik pozisyon almalılar. Bizim kesin amacımız çatışmaların durması. Bu konudaki diplomasimizi de sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.