image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, ABD’nin Körfez İşbirliği Konseyi müttefikleriyle İran'ın faaliyetlerine karşı koymak ve bölgeye yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için beraber çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

McKenzie, 30’uncu yılını kutlayan "Amerikan-Arap İlişkileri Ulusal Konseyi’nin” bu yıl sanal olarak yapılan yıllık konferansındaki konuşmasında “Bölge ülkelerinin güçlü olması ve güvenlik tehditlerine karşı koyabilmesi ABD'nin çıkarınadır” dedi.

Ayrıca ‘Güvenli ve istikrarlı bir Orta Doğu'nun, ABD ile onlarca yıldır özel ve kalıcı ilişkiler geliştiren bölge ülkelerinin de çıkarına olduğunu’ söyledi.

“İran devrimci fanatizmi ter etmek istemediğini defalarca gösterdi”

ABD’li yetkili, İran’ın ‘devrimci fanatizmi’ terk etmeye isteksiz olduğunu defalarca gösterdiğini ve bu ideolojiyi milisler ve bölgedeki istikrarı önleyici faaliyetler yoluyla yaygınlaştırdığını” belirttiği açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"İş birliğimizin doğası zamanla değişti. Gelecekte de değişmeye devam edecek. Bölgede güvenlik iş birliğinin askeri boyutunu temsil ediyorum ve bunun ortaklarımız için ne kadar önemli olduğunun tamamen farkındayım. Washington’ın tüm dünyadaki benzersiz liderlik rolünün en büyük göstergelerinden biri, ABD Merkez Komutanlığı'nın sorumluluk alanındaki ortaklar da dahil olmak üzere birçok ulusun güçlerimizi ülkelerinde görmeye istekli oluşudur.”