image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile görüşmesinin ardından katıldığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Blinken, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın olumsuz raporu sonrası İran'ın nükleer anlaşmaya dönebilmesi için fazla zamanı kalmadığı uyarısında bulundu.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (IAEA) salı günü yayınladığı raporda, Birleşmiş Milletler (BM) müfettişlerinin bazı nükleer santrallerdeki incelemelerinin durdurulması sonrası İran'daki denetleme faaliyetlerinin ciddi anlamda engellendiği vurgusu yapılmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kesin bir tarih vermeyeceğini ama artık anlaşmaya dönmenin fayda sağlamayacağı bir noktaya yaklaştıklarını vurguladı.

Alman mevkidaşı Maas da Tahran'dan verilen gecikme sinyalinin de çok uzun olduğunu belirtti. Maas ayrıca hızla müzakere masasına getirebilmek için İran'ın yeni dışişleri bakanı ile telefonda görüştüğünü vurguladı.