image

PeyamaKurd – ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Irak’taki temsilciliklerinde vize işlemlerinin de geçici bir süre için askıya aldığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada acil durum görevlileri dışında Irak'ta bulunan ABD personelinin geri çekilmesi emri verildi.

Açıklamada, ülkede acil olarak görev yapmayan personelin ABD'ye dönüşü için ulaşım imkanının en kısa sürede sağlanacağı belirtildi.

Basındaki haberler göre Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz hafta Irak ziyaretinde, Bağdat yönetimine, İran’a yakın olan milis grupları kontrol etmeleri için sert bir uyarıda bulundu.

‘Alarm derecesi yükseltildi’

ABD Irak askerleri ve Suriye’de konuşlandırılmış askerleriyle için güvenlik alarmının derecesini artırdı.

ABD Merkez Kuvvetler'den (CENTCOM) yapılan açıklamada, ABD silahlı kuvvetlerinin İran'la yaşanan gerginlik sebebiyle Irak ve Suriye'de konuşlu terörle mücadele birlikleriyle ilgili alarm derecesini artırdığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada, "Sonuç olarak ABD birliklerine yönelik inandırıcı, olası tehditleri gözlemlediğimiz sırada terörle mücadele operasyonu DAİŞ’le mücadele amacıyla kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekatı-CJTF-OIR) en yüksek alarm derecesine geçti" ifadeleri yer aldı.