image

PeyamaKurd - Amerikan medyasına Irak’taki askerlerine yönelik açıklamada bulunan Trump, ABD askerlerinin geri çekilmesi için Irak'ın 35 milyar dolar ödeme yapması gerektiğini belirtti. 

İran ile yaşanan gerilime değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ABD ordusunu Irak'tan çekmek için 35 milyar dolar ödemenin yapılması gerektiğini ifade etti. 

Trump açıklamasında, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Irak yönetiminin ülkedeki ABD askerlerinin çekilmesi için Washington yönetiminden bir mekanizma oluşturulmasını talep etmesine ilişkin yorumda, bölgedeki askerlerin ancak ödeme karşılığında geri çekileceğini kaydetti. 

ABD Başkanı açıklamasında, "Irak'ta dünyanın en pahalı havalimanı tesislerinden birini oluşturmuşuz. Eğer ayrılacaksak bize elçilikler için, inşa ettiğimiz yapılar için, yaptığımız yatırım için para ödemek zorundasınız. 35 milyar dolar para harcamışız. Bence onlar da bu parayı ödeme konusunda hemfikir olacaklardır. Yoksa biz orada kalacağız” sözlerine yer verdi.