image

PeyamaKurd - Irak’ta bulunan İran destekli silahlı milislere karşı ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) saldırı hazırlığı için talimat verdiği iddia edildi.

Saldırı talimatına yönelik iddiayı ortaya atan New York Times (NYT) gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı ve Irak'taki ABD askeri personelinden oluşan heyet arasında gerçekleştiği öne sürülen görüşmenin detaylarını paylaştı.

ABD ve Iraklı yetkililerle yapılan görüşmesinde, Irak’ta bulunan İran destekli milislere yönelik saldırıların yapılması için planların konuşulduğu ifade edildi.

NYT haberinde, Irak’ta bulunan ABD askeri üslerine yönelik gerçekleşen saldırıdan sonra, Pentagon’un Irak’a takviye askeri güç gönderdiğini de paylaştı.

Yapılan bu habere göre, ABD’li komutanlar, Irak’ta vekalet savaşı veren İran destekli milislere yönelik gerçekleşecek saldırının kanlı bir savaşa yol açacağı ve bunun İran’la yeni bir savaşın başlamasına sebep olabileceği uyarısı yaptığı kaydedildi.

Ayrıca görüşmede ABD’li General Robert White, Pentagon’a Irak’taki görevlerinin IŞİD’e karşı mücadele etmek için Irak askerilerini eğitmek olduğu, bunun için Irak’ta daha fazla askeri birliğe ihtiyaçlarının olduğunu ilettiği vurgulandı.

New York Times (NYT) gazetesi ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien’in özellikle coronavirüsün (Covid-19) yayıldığı bu süreçte İran’a ve desteklediği silahlı milislere saldırmak istediklerini ileri sürdü.