image

PeyamaKurd- ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı bir açıklama ile son 3 günde 74 kişinin yaşamını yitirdiği protestolardan ve basın özgürlüğü aleyhinde kararlar alan Irak yönetimi hakkında açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus imzalı açıklamada devam etmekte olan protestolar sırasında taraflarca yapılan şiddetin tasvip edilmediği açıklamada, çeşitli medya kuruluşlarının kapatılması ve gazetecilere yönelik saldırılara ilişkin bilgilere de yer verildi.

Irak’taki son durum ile ilgili artan endişeleri olduğunu açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı açıklaması şu şekilde:

“ABD, Irak'taki durumu yakından takip ediyor ve her taraftan şiddet döngüsünü reddetmeye çağırıyoruz. Bu hafta sonu gösterilerde öldürülenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.

ABD, medya kuruluşlarının zorla kapatılması ve protestolar hakkında bilgi verme çabasına karşı sansür uygulanmasından büyük endişe duyuyor. Basın özgürlüğü demokratik reformun doğasında var. Anayasal temelde tüm medya kuruluşlarına verilen temel ifade özgürlüğü hakkını ve gazetecilerin mesleğini güvenlik içinde yapmaları hakkını destekliyoruz.

ABD hükümeti, Irak hükümetine ve halkına; güvenlik, istikrar ve egemenliğine destek vermeye devam ediyor.”

Irak'ta Neler Oluyor?

İşsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla Irak’ın çeşitli bölgelerinde 1 Ekim tarihinde başlayan gösteriler Erbain törenleri nedeniyle verilen aranın ardından 3 gündür yeniden başladı. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde son 3 günde ölü sayısı 74 olurken, 1 Ekim tarihinden bu yana 200 kişi hayatını kaybettiği, 8 bine yakın kişinin ise yaralandığı açıklandı.