image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile telefonda yaptığı görüşmede, bölgedeki IŞİD kalıntılarının ortadan kaldırılması sürecinde ülkesinin Irak'a destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Pompeo'nun Salih ve Abdulmehdi ile telefonda ayrı ayrı görüştüğünü açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, görüşmelerde Pompeo'nun hem Salih'e hem de Abdulmehdi'ye "Suriye'de IŞİD'in sahada nasıl yenildiği" konusunu anlattığını vurguladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Bakan Pompeo, IŞİD kalıntılarına karşı mücadele devam ederken ve daha istikrarlı ve müreffeh bir gelecek inşa edilirken ABD'nin Irak'a destek vermeye devam edeceğini vurguladı” sözlerine yer verdi.

Pompeo'nun Abdulmehdi ile yaptığı görüşmeyle ilgili, "IŞİD kalıntılarının temizlenmesi için (ABD öncülüğündeki IŞİD'le Mücadele) Koalisyonun Irak güvenlik güçleriyle yakın iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğini" vurgusu dile getirildi