image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD’ye tepki olarak söylediği, gerekirse İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatırız, açıklamasına Amerikan yanıt geldi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, konuyu gazetelerden öğrendiğini ne ölçüde ciddi olduklarını mevkidaşı ile konuşması gerektiğini belirtti.

Savunma Bakanı Esper gazetecilerin sorusu üzerine verdiği yanıtta, "Bu konu daha önce bana gelmedi. Ben de ilk kez ifade ettiğiniz üzere gazetelerden gördüm ve dolayısıyla bundan tam olarak ne kastettiklerini ve ne ölçüde ciddi olduklarını mevkidaşımla konuşmam gerekir" dedi.

Esper, açıklamasının devamında İncirlik üssünün Amerikan’ın değil bir NATO üssü olduğuna dikkat çekerek şu sözlere yer verdi:

 "Tabi öncelikle onların egemen bir devlet olduğunu söylemek gerekir. Dolayısıyla NATO veya yabancı kuvvetleri kendi topraklarında barındırma veya barındırmama konusunda doğal hakları var. Ancak dediğim gibi dediklerinde ciddi iseler bu bir ittifak meselesi olur, ittifaka olan bağlılığınızla ilgilidir" dedi.