image

PeyamaKurd - ABD, Irak Başbakanı Mustaf Kazımi’nin Haşdi Şabi’ye yönelik attığı adımı desteklediğini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin resmi Twiteer hesabından yaptığı açıklamada, “Başbakan Kazımi ve hükümetinin Irak'ın hukukun üstünlüğünü koruma, özgür ve adil seçimlerin önünü açacak kararlılığı göstermesini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Irak vatandaşlarını hedef alan herkes Irak yasaları uyarınca soruşturulmalı. Irak'ın istikrarını şiddet eylemleriyle baltalamaya çalışanları kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Haşdi Şabi komutanının gözaltına alınmasıyla başlayan olaylar”

İran destekli Şii gruplardan oluşan Haşdi Şabi’nin Anbar Komutanı olan Muslih’in, ABD ve diğer ülkelerin güçlerine ev sahipliği yapan Ayn el-Esed Askeri Üssü’nü hedef alan son saldırılar da dahil olmak üzere çeşitli eylemlerle bağlantılı olduğu gerekçesiyle dün Irak güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

Haşdi Şabi milisleri gözaltı kararının ardından Bağdat’ta hükümet kurumlarının ve Başbakan’ın evinin yer aldığı Yeşil Bölgeyi kuşattı.

Irak Güvenlik Güçleri ve Haşdi Şabi milisleri karşı karşıya geldi. Bu sabah Haşdi Şabi milisleri kuşatmayı kaldırdı. Haşdi Şabi Kasım Muslih’in serbest bırakılmasıyla kuşatmaya son verdiğini açıkladı. Ancak Irak Başbakanı Kazımi söz konusu serbest bırakma açıklamasını yalanladı.