image

PeyamaKurd - ABD, hipersonik füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore’ye yaptırımla yanıt verdi.

 ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore’nin hipersonik füze denemesinden sonra Kuzey Kore’ye kitle imha silahları ve balistik füze ile ilgili mal tedarikinden sorumlu 5 kişiye yaptırım uygulandığını duyurdu.

ABD yönetimi, yaptırım uygulanan Kuzey Korelilerin füze programı konusunda Pyongyang yönetimine hizmet sağlamak veya sağlamaya teşebbüs etmek, yazılım hizmeti sağlamak, kimyasal maddeler tedarik etmek, kitle imha silahlarının yayılmasına maddi katkıda bulunmakla suçlandığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson “ABD'nin Kuzey Kore'nin kitle imha silahlarına ve balistik füze programlarına karşı yürütülen çabalarının bir parçası olan bugünkü yaptırım kararı, ABD'nin Kuzey Kore’nin yasa dışı silah ve malları tedarik etmek için denizaşırı temsilcilerini kullanmaya devam etmesini hedefliyor” diye konuştu.

Yaptırım kararı uygulanan Kuzey Korelilerin ABD’de bulunan tüm mülkiyetleri donduruldu.

Kuzey Kore yönetimi, füze denemesi iddialarını gizlememiş, üstüne füze ile bin kilometre uzaklıktaki hedefin başarıyla vurulduğunu ifade etmişti.