image

PeyamaKurd- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Esad rejiminin Dera'a'ya saldırı hazırlıkları üzerine bir açıklama yayınladı.

Nauert'in Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, rejimin Güney Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölgeleri ele geçirme girişimine karşı ifadeler yer aldı.

Nauert, "Birleşik Devletler Güney Suriye'de; ABD, Ürdün ve Rusya Federasyonu arasında geçtiğimiz yıl kararlaştırılan ve Kasım ayında başkanlar Trump ve Putin tarafından Da Nang, Vietnam'da yeniden onaylanan gerginliği azaltma bölgeleri sınırları içinde Esad rejiminin operasyonunun eli kulağında olduğuna ilişkin bilgilerden endişe duyuyor” ifadelerini kullandı. 

Rejime karşı gerekli önlemler alıncak”

ABD'nin konuya dair gerekli önlemleri alacağını söyleyen Nauert: "Aynı zamanda Suriye rejimini, çatışmayı genişletecek yahut ateşkesi tehlikeye atacak herhangi bir eyleme karşı ikaz ediyoruz.

Rusya ve Ürdün ile birlikte bu gerginliği azaltma bölgesinin bir garantörü olarak, Birleşik Devletler Esad rejiminin ihlallerine karşılık olarak kararlı ve uygun önlemler alacaktır” dedi. 

Anlaşmaya saygı duyulmalı diyen Nauert,”Maalesef Esad rejimi, Rusya ve İran'ın desteğiyle, gerginliği azaltma bölgelerini defaatle ihlal etti, yakın geçmişte Doğu Guta'ya olan acımasız saldırı(da olduğu gibi) Esad rejimi ve müttefikleri, kendi gerginliği azaltma anlaşmalarını görmezden gelerek ve Cenevre sürecine taş koyarak savaşı uzatmaya devam ediyor” dedi.