image

PeyamaKurd-  ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenize, ‘Suriye’ye ilgisi olan tüm taraflar Amerikan güçlerine ya da bizim ortaklarımıza saldırmanın kötü bir politika olacağını anlamalı’ ifadelerini kullandı.

"İç savaşa katılma arzusunda değiliz"

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’daki haftalık basın toplantısında Pentagon Baş Sözcüsü Dana White ile Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenize gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Beşar Esad’in,YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ile müzakereye açık oldukları konusunda Rus basınına verdiği demeç sözcülere yöneltilen sorular arasındaydı. White ve McKenzie’ye, müzakereyle anlaşamadıkları takdirde DSG’yi güç kullanarak bulundukları alanlardan çıkaracaklarını söyleyen Esad’a ABD’nin nasıl karşılık verebileceği soruldu.

ABD’nin Suriye’deki misyonunun IŞİD’ı yenmek olduğunu hatırlatan Pentagon Sözcüsü White, ‘Ülkedeki iç savaşa katılma arzusunda değiliz. Ancak öte yandan Rusya ve İran’a Suriye’nin sorumluluklarını yerine getirmesini sağlamaları için çağrı yapıyoruz. Esad rejimi diğer ikisi desteklediği için hala iktidarda’ dedi.

"Kötü bir politika olur"

White’ın bir diğer gazeteci soruyu Türkiye ile Menbic arasında yaşananlara atıfta bulunarak yineledi: ‘Menbic konusu gündemdeyken ABD askerlerine saldırı olursa kendilerini savunacaklarını söylüyordunuz. Bu model Esad güçleri DSG pozisyonlarına saldırdığı takdirde de geçerli olacak mı?’

McKenzie: ‘Suriye’ye ilgisi olan tüm taraflar Amerikan güçlerine ya da bizim ortaklarımıza saldırmanın kötü bir politika olacağını anlamalı." yanıtını verdi.