image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türkiye'nin, Rus yapımı savaş uçakları alması halinde "yeni CAATSA yaptırımlarına tabi tutulabileceğini" bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, F-16 savaş uçaklarının ABD'den tedarikine izin verilmemesi durumunda Türkiye'nin alternatif uçak arayışı içerisine yönelebileceğine dair konuşmasından sonra ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklamalar yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türkiye'nin, Rus yapımı savaş uçakları alması durumunda "yeni CAATSA yaptırımlarına tabi tutulabileceğini" savundu.

ABD'li yetkili, Türkiye'nin "köklü ve değerli" bir NATO müttefiki olduğuna değinerek, "S-400 hava savunma sistemlerinin tedariki, tüm müttefiklerin Varşova'daki 2016 NATO Zirvesi'nde Rus teçhizatına bağımlılığı azaltma taahhütleriyle doğrudan çelişmektedir" dedi.

Ayrıca yetkili, "Türkiye'yi ve ABD'nin tüm ortaklarını ve müttefiklerini, Rusya'ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan ek S-400 sistemleri de dahil olmak üzere gelecekte Rus silahlarını ve teçhizatlarını satın almaktan kaçınmaya çağırıyoruz" sözlerini dile getirdi.

Bunun yanı sıra yetkili, aksi taktirde CAATSA yaptırımlarının devreye gireceğini vurgulayarak, "Bu tür tedarik işlemleri, ayrı ayrı ve halihazırda uygulananlara ek olarak CAATSA yaptırımlarına tabi olabilir" diye değerlendirmede bulundu.