image

PeyamaKurd - DSG ve Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerde bulunan ABD Büyükelçisi Satterfield, Türkiye’yle S-400 sorununun çözülebilmesini umduklarını ifade ederek, Demokratik Suriye Güçleri’ne de destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek yeni dönemdeki Türk-Amerikan ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

David Satterfield, ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasının ardından Türkiye ile ABD arasındaki ilk üst düzey temasın Cumhurbaşkanı İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile yapılan telefon görüşmesiyle kurulduğunu belirterek, “Washington’daki planlamalar çerçevesinde yakın zamanda başka telefon görüşmelerinin de olacağını umuyorum” ifadesini kullandı.

"Türkiye ve ABD arasında S-400 çalış grubu yok"

Büyükelçi açıklamasında, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başladığı Temmuz 2019’da Ankara’ya gelerek, ilişkilerde yaşanan S-400 kriziyle ilgili değerlendirmelere yer verdi.

Türkiye ile ABD arasında S-400’ler konusunda bir çalışma grubu kurulacağı iddiasını da kesin bir dille yalanlan David Satterfield şunları dile getirdi:

“S400 konusunda Türkiye ile ABD arasında bir çalışma grubu yok, olmayacak. Mesele, ABD yasalarının uygulanması meselesidir. S-400 meselesinin çözülmesini umuyoruz. Fakat çözülemese de uygulamaya koyduğumuz yaptırımlardan doğrudan etkilenmeyen alanlardaki işbirliğimize odaklanmayı sürdüreceğiz."

"ABD'nin politikası değişmedi"

ABD'nin önceki Başkanı Donald Trump döneminde Rojava bölgesinde Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verilen desteğin, ABD'de yeni yönetim tarafından da Türkiye'nin itirazlarına rağmen devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soruya yanıt veren Büyükelçi Satterfield, "ABD'nin politikası değişmedi. IŞİD'in kuzeydoğu Suriye'de oluşturduğu tehditle, tıpkı bölgenin başka yerlerinde de bu tehdidi ele almak üzere çalıştığımız gibi mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu mücadelede, Rojava bölgesinde DSG ile çalışmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.