image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanı James Mattis'ten SDG ile yeni operasyon sinyali geldi. 'ABD'nin Suriye'den tamamen çekilirse pişman olacağını' söyleyen Mattis, Orta Fırat Vadisi'ndeki IŞİD operasyonlarının yeniden başlayacağını açıkladı.

Suriye’de bir Amerikan varlığı bırakılmamasının ‘pişmanlık’ yaratacağını savunan Mattis, son iki haftadır Fransa’nın da bölgeye asker gönderdiğini açıkladı; ABD’nin Fırat’ın doğusunda Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte IŞİD’e karşı mücadelesinin yakın zamanda canlanacağını dile getirdi. 

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde soruları yanıtlayan Mattis, “IŞİD’in yeniden ortaya çıkma yönündeki herhangi bir girişimine karşı baskıyı sürdürecek yerel güçler yaratmalıyız” diyen Mattis, ‘Amerikan güçlerinin sahada destek vermediği yerel ortaklar bulundurmanın riskli olup olmayacağı’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Bundan muhtemelen pişmanlık duyacağımızdan eminim.”

Fransız askerlerinin varlığı doğrulandı”

Mattis, Fransa’nın son iki haftada Suriye’ye asker konuşlandırdığını da doğrulayarak, Fırat Vadisi’ndeki IŞİD karşıtı operasyonların ‘canlanacağını’ da açıkladı.

Yeni Operasyon Sinyali

ABD Savunma Bakanı, “Önümüzdeki günlerde Orta Fırat Vadisi’nde ve [IŞİD’i kast ederek] halifeliğin geri kalan yerlerinde canlandırılmış bir çaba göreceksiniz” diye konuştu. 

ABD, Fırat’ın doğusundaki bölgede ağırlığını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile IŞİD’e karşı ortak çalışıyor. Türkiye’nin bu ittifaka tepkisi ise biliniyor. Suriye’ye asker gönderdiği teyit edilen Fransa ise kanıtlanmamış kimyasal silah iddialarının gerekçe gösterilerek Suriye yönetimine ait tesislere düzenlenen bombardımana katılmıştı.