image

PeyamaKurd - Çin’e Güney Çin Denizi kendi karasu imparatorluğuymuş gibi davranmasına izin verilmemesi gerektiğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Yakında bu konuda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak” sözlerine yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 36’ncı Zirvesi'nin vizyon bildirisinde Güney Çin Denizi'ndeki gerilime ilişkin “Bölgede barışın, güvenliğin, istikrarın ve seyrüsefer özgürlüğünün temin edilmesini destekleme yönünde kararlılığımızı yineliyoruz” sözlerine yer verdi.

Pompeo sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan, “ABD, ASEAN Liderlerinin Güney Çin Denizi anlaşmazlıklarının BM Deniz Hukuku (UNCLOS) da dahil olmak üzere uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi ile ilgili kararlılığını memnuniyetle karşılıyor. Çin'e Güney Çin Denizi kendi karasu imparatorluğuymuş gibi davranmasına izin verilmemeli. Yakında bu konuda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak” ifadesini paylaştı.

Ayrıca Pompeo, ASEAN 36’ncı Zirvesi'nde kabul edilen vizyon bildirisinde Güney Çin Denizi'ndeki artan gerilim ile ilgili endişe dile getirilerek, anlaşmazlıkların uluslararası hukuk çerçevesinde çözme çağrısı yapıldı.