image

PeyamaKurd- ABD, Batı Kürdistan'ın (Rojava) Menbic kentinde yeni bir askeri üs daha kurdu.

Yeni üsle beraber ABD'nin Menbic'teki askeri üs sayısının toplamı 3 oldu. Rojava ve Suriye genelinde ise 25 oldu. Menbic Askeri Meclisi yetkililerinden edinilen bilgilere göre ABD'nin, Menbiç’te askeri varlığını artırdığı ve bölgede yeni askeri üsler kurduğu belirtildi.

Buna göre ABD, daha önce Menbic'te Halep yolu üzerinde ve Sacur Çayına yakın Ayn Dedat bölgesinde bulunan askeri üslerine, Menbic'in Güneyinde yer alan ve kentin girişi olan Medah bölgesine kurduğu sonuncusuyla birlikte üçüncü askeri üssünü inşa etti.

Konuyla ilgili konuşan YPG'nin de içerisinde yer aldığı DSG'ye bağlı Menbic Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, ise ABD'nin Menbic'te yeni bir askeri üs daha kurduğunu doğrulayarak. “Üs ile ilgili askeri mesele olduğu için fazla bilgi veremem. ABD daha önce Menbic'in Güneybatısında ve Ayn Dedat bölgesinde de askeri üsler kurdu” dedi.

ABD'nin bölgede askeri varlığını artırdığını da söyleyen Bozi, “ABD askerlerinin her gün Menbic sınırında devriye turları attığını da” belirtti.  ABD’nin Batı Kürdistan’da DSG'nin (Demokratik Suriye Güçleri) kontrolünde bulunan bölgede toplam 25 askeri üssü ve 5 bin askeri bulunuyor.