image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna savaşında Moskova'ya yakınlığıyla bilinen Belarus'a Washington'dan yaptırım geldi. Açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, Belarus’taki iki yıl önceki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından yapılan barışçıl protestolara yönelik baskı ve şiddet uygulayan 100 kişi ve kuruma yaptırım uyguladığını duyurdu.

Rusya'ya destekte bulunan Belarus'a yaptırımlar sürerken ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Belarus'ta, devlet başkanlığı seçiminin ikinci yıldönümünde, oy kullanan, haklarını kullanan ve kendi geleceğini belirleyen Belarus halkını takdir ediyoruz” sözlerine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasında, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko yönetimi tarafından söz konusu seçimde oyların çalındığı iddia edilerek, Belarus halkının özgür ve adil seçim talebi ile sokağa indiği vurgulandı.

"Belaruslular dikkate değer bir direnç gösterdi"

Belarus'a yaptırımın içeriğine değinilen bakanlığın açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belarus halkı, demokrasi yanlısı hareketi iki yıl boyunca büyük bir kişisel fedakarlıkla sürdürmede dikkate değer bir direnç gösterdi. Bu demokrasi çağrıları, yurt dışına sürülen Belaruslular, ülke içinde haksız yere gözaltına alınan bin 200'den fazla siyasi mahkum ve sayısız sıradan Belarus vatandaşı tarafından dile getiriliyor."

Ayrıca açıklamanın devamında barışçıl protestoların Lukaşenko yönetimi tarafından şiddetle bastırıldığı belirtilerek, ABD’nin bu baskı ve şiddete karşı son iki yılda Lukaşenko yönetimine karşı önemli adımlar attığı ifade edildi.