image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Almanya'dan, Rojava’ya asker göndermelerini beklediklerini dile getirdi.

Jeffrey, "Alman askerlerinin bizim bir kısım askerlerimizi ikame edebilmelerini istiyoruz" dedi.

Almanya'nın, Rojava’daki siyasi süreç ve terör örgütü IŞİD ile mücadelede aktif bir rolü bulunduğuna vurgu yapan Jeffrey, fakat Almanya'dan askeri anlamda daha fazla destek beklediklerini söyledi. 

Jeffrey ABD’nin koalisyonundaki partnerlerinden, daha fazla görev yapabilecek gönüllüler aradığına işaret ederek, "Almanya'nın bu konuda daha fazla şeyler yapacağını umuyoruz " dedi. 

Talep edilen askerlerin savaş birliği olmasının temel öncelikleri olmadığın ifade eden Jeffrey, "IŞİD, en iyi Suriye'deki yerel güçler ile püskürtülebilir. Ancak hava desteği, lojistik, eğitim ve teknik yardım konularında belirli bir uluslararası güce ihtiyaç var " sözlerini dile getirdi. 

Jeffrey, “Biz Suriye'de BM tarafından yönetilen bir siyasi reform sürecine girilmesini ve İran'ın ülkeden tamamen çekilmesini istiyoruz " dedi.

"Askerler kendilerini savunmaya hazır olmalılar"

Rojava’da bulunan ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, ikame edilecek Alman ya da diğer başka ülke askerlerinin, savaşacak kabiliyetlerinin de olması gerektiğini dile getiren Jeffrey, "Askerler kendilerini savunmaya hazır olmalılar. Askerlerin ağır makineli silahlar ile bazukaları ve benzeri silahları olacak. Ancak hücum edecek birlikler Suriyeli güçlerden oluşacak " dedi.