image

PeyamaKurd - ABD ordusu, Alman meslektaşlarından Suriye’deki görevlerini terör örgütü IŞİD’in son kalıntılarını ortadan kaldırana kadar görevlerini uzatmalarını talep etti. 

Alman medyası Der Spiegel’in haberine göre, bir ABD’li generalin, Alman ordusundan, IŞİD’in tamamen mağlup olmadığından Suriye’deki keşif ve tank güçlerini genişletmesini istedi. 

Der Spiegel, Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı CENTCOM’dan, General Kenneth McKenzie’nin, Almanya Savunma Komutanı General Eberhard Zorn’a verdiği gizli bir mektubu alıntıladı. 

Talebe ilişkin Der Spiegel’e göre McKenzie’nin Almanya’nın keşif misyonuna övgüde bulunduğunu ve Bundeswehr silahlı kuvvetlerinden “gözetleme uçuşları, havada yakıt ikmali ve Irak’ta ordu eğitimi sağlama” desteklerine devam etmelerini istediği ifade edildi. 

Almanya koalisyon hükümeti, geçen yıl tüm keşif uçuşlarını ve yakıt ikmali görevlerini 2019 Ekim ayı sonuna kadar sona erdirme konusunda anlaştı. Almanya’nın Tornado keşif uçağının bulunduğu Ürdün hava üssünü ziyaret eden SPD Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen hafta uzatmanın mümkün olduğunu dile getirdi.