image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği'nin (AB) insan hakları ihlali yapan kişi, kurum ve kuruluşlara yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni "küresel insan hakları yaptırım rejimini" kabul etmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Yeni yetkiler küresel olarak ihlalleri caydıracaktır” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yazılı açıklamada, söz konusu yaptırım rejimini "çığır açan bir başarı" olarak tanımlayan Mike Pompeo şunları dile getirdi:

"AB'nin aldığı yeni tedbirler üye ülkelere insan hakları ihlallerine karşı küresel çapta hesap sormaları için güçlü araçlar sağlıyor. Yeni yetkiler ABD, İngiltere ve Kanada'nın insan hakları ihlalcilerine yaptırım uygulama çabalarını tamamlayacak, insan haklarını koruma konusundaki işbirliğimizi daha da artıracak ve küresel olarak ihlalleri caydıracaktır."

Pompeo: "AB, ilk yaptırımlarını uygulamalı"

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo açıklamasında, Avrupa ülkelerinin bu konudaki ilk yaptırımlarını uygulamalarını beklediklerini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda kabul edilen yeni sistemle AB, ilk kez dünya çapında ciddi insan hakları ihlalinde bulunan devlet veya devlet dışı aktörleri hedef alabilecek.

Söz konusu bu yaptırımlar seyahat yasağı, varlıkların dondurulması ve AB içindeki kişi ve kuruluşların yaptırım listesine alınanlara doğrudan veya dolaylı fon sağlamasının yasaklanmasını içeriyor.