image

PeyamaKurd - Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Fransa, İsrail, Endonezya, Arjantin ve Litvanya'ya 7 milyar 480 milyon doları bulan askeri satışa onay verdi. 

Askeri satış onayına ilişkin açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Fransa'ya Dış Askeri Satış kapsamında 2 milyar dolarlık 3 adet E-2D Gelişmiş Hawkeye Uçağı ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesine karar verdi" sözlerine yer verildi. 

Ajansın yayımladığı açıklamada, Havadan Erken Uyarı ve Kontrol platformu olarak kullanılan ED-2 uçaklarının yanı sıra 10 uçak motoru, 3 radar bileşeni, bu uçaklar için elektronik destek ve navigasyon sistemleri ile birçok yedek parçanın bulunduğu vurgulandı. 

İsrail ve Endonezya ile askeri anlaşmaya onay

Dışişleri Bakanlığı’nın Endonezya'ya Dış Askeri Satış kapsamında 2 milyar dolarlık 8 adet MV-22 Osprey tipi, çok amaçlı, 'tilt-rotorlu' helikopter satışına onay verdiği kaydedildi. 

Yapılan anlaşmada söz konusu helikopterlerin yanı sıra 24 yedek motor, 2 kızılötesi ileri görüş radarı, 20 füze uyarı sistem ve 20 radar uyarı alıcılarının bulunduğu belirtildi. 

Öte yandan bu anlaşmayla birlikte bakanlığın İsrail'e 3 milyar dolar değerinde, 990 milyon galon jet yakıtı satışına da onay verdiği ifade edildi.