image

PeyamaKurd - ABD'de Türkiye karşıtı gruplar, Türkiye'ye F-16 satışını engellemek için #NoJetsForTurkey (Türkiye'ye jet yok) isimli bir kampanya başlattı.

ABD'de Türkiye’ye F-16 satılmaması için kampanya başlatıldı. Kampanya, direkt Senatörlere gitmesi için ABD içinde herkesin katılabileceği bir dilekçe mektup tarzında düzenlendi.

ABD'yi uluslararası hukuka uygunluk göstermeye ve Türkiye'ye Amerikan F-16 savaş uçakları satmamaya yeni bir kampanya başlattı.

Kampanyaya destek veren gruplar arasında, Helenik Amerikan Liderlik Konseyi, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Kıbrıs için Adalet Uluslararası Koordinasyon Komitesi (PSEKA), Kaliforniya Amerikan Helenik Konseyi, Hindu Amerikan Vakfı, gibi gruplar yer alıyor.

ABD Dışişerinden kongreye F-16'lar için mektup 

Öte yandan 6 Nisan'da ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre'ye Başkan Joe Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılmasına ilişkin bir mektup yollamıştı.

Söz konusu mektupta, Türkiye'ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağına ve aynı zamanda NATO'nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceği ifade edilmişti.