image

PeyamaKurd- ABD’nin başkenti Washington’daki Beyaz Saray’da Başkan Trump ile görüşecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öfkeli bir protestocu gup bekliyor olacak.

ABD Senatosu üyeleri, sivil toplum örgütleri, ünlü aktör ve sporcular ile Ermeni, Yahudi, Kürt ve yunan toplum temsilcileri başta olmak üzere birçok ABD’li toplumsal kuruluş bir biri ardına yayınladıkları açıklamalar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etme çağrısında bulundu.

Geniş bir yelpazeden birçok grubun Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto çağrısında adres ise görüşmenin gerçekleşeceği Beyaz Saray’ın hemen karşısındaki Lafayatte Meydanı olacak.

ABD Polisi, Erdoğan'ın Korumalarına Bu Kez Taviz Vermeyecek

18 ay önce ABD’yi ziyaret eden ve Erdoğan’ı protesto eden göstericilere Erdoğan’ın korumalarının saldırması olayının tedirgin ettiği Washington polisi ise Erdoğan’ın korumalarının olası bir saldırısı olması durumunda Erdoğan’ın korumalarına sert yanıt verecekleri açıklandı.

ABD'li Senatör: Umarım Erdoğan ABD'de Dersini Almıştır

Yunan, Ermeni ve Kürt örgütleri, Türk Cumhurbaşkanının ziyaretini protesto etmek için ABD başkentinde mitingler planlarken; Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin kıdemli Üyesi Bob Menendez, Erdoğan’ı Beyaz Saray’a davet eden ABD Başkanı Trump’ı senatoda yaptığı çok sert konuşma ile kınadı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin üst düzey Demokratı Senatör Bob Menendez, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beyaz Saray’da görüşecek olan ABD Başkanı Donald Trump’a seslenerek; Türkiye’nin  demokratik değerleri korumayı taahhüt ederek söz vermeyene kadar daveti geri çekerek görüşmeyi iptal etmeye çağırdı.

Salı günü ABD senatosunda konuşan Senatör Menendez Mayıs 2017'de Washington’de Erdoğan’ın korumalarının Kürt protestoculara saldırmasını anımsatarak, “Erdoğan, ülkesinde barışçıl protesto hakkına inanmasa da, Erdoğan’ın ABD’de dersini aldığını umuyorum. Barışçıl toplanma hakkı anayasamız ve demokrasimizin çekirdeğinde yer alıyor ve umarım Başkan Trump, Erdoğan’a bu gerçeği açıkça hatırlatmıştır ”dedi.

Yunan Toplumu Erdoğan'a Öfkeli

AHEPA, Ermeni Ulusal Komitesi 'nin emri, halkın bütün üyelerini Trump’ın Erdoğan’la görüşmesine muhalefet etmek için 12: 00’de Lafayette Meydanı’nda buluşmaya davet etti.

Türkiye’nin Rojava’da yüz binlerce sivili yerinden ederek binlerce insan öldürdüğünü söyleyen AHEPA (American Hellenic Educational Progressive Association- Amerikan Helenik İlerici Eğitim Derneği) Başkanı George Horiates, örgütün ülke çapındaki temsilciliklerini ve üyelerini Tük Cumhurbaşkanı’nı protesto etmeye çağırdı.

ABD’deki Yunan toplumunu Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'a meydan okumaya çağırdığını söyleyen AHEPA Başkanı Horiates, “Tüm Yunanları ve Batı medeniyetini Türkiye’nin yaptıklarına karşı kör bir bakış açısı ile bakmayı durdurmaya ve Erdoğan’ı protesto etmek için barışçıl bir gösteriye katılmaya davet ediyoruz. Hellenizmin savunulmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.”dedi.

Chicago merkezli Helenistik Amerikan Liderlik Konseyi de toplantıyı kınayan resmi bir açıklama yaptı.

Türkiye, Kürtleri Katlediyor ve Bunu Da İnkar Ediyor

Helenistik Amerikan Liderlik Konseyi Halkla İlişkiler Müdürü Thanos Davelis, Türkiye’nin ABD’nin müttefiki olmadığını belirterek ABD yönetimine sert tepki gösterdi.

“Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı asla Beyaz Saray’a davet etmemeliydik” diyen Helenistik Amerikan Liderlik Konseyi Halkla İlişkiler Müdürü Thanos Davelis, “Erdoğan Rejimi yurtiçi ve yurtdışındaki insan haklarını ihlal ediyor, Kıbrıs'ın kuzeyini ve Yunan hava sahasını işgal ediyor. Erdoğan ve kurduğu rejim din özgürlüğünü çiğniyor, İran'ın yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı oluyor ve Rus füzelerini satın alıyor. Erdoğan’ın Türkiyesi Suriye’nin kuzeyindeki ABD’nin dost ve müttefikleri olan Kürtlere etnik temizlik yapıyor ve gerçekleştirdikleri tüm soykırımları inkar ediyorlar.”