image

PeyamaKurd - ABD yaşanan bütçe tasarısı görüşmelerinde Beyaz Saray ve Kongre arasında anlaşmaya varılamaması üzerinde hükümet kısmen ve geçici olarak kapandı.

ABD’de Kongre, federal hükümetin bazı bakanlık ve dairelerinin finansmanı üzerinde anlaşmaya varamadı ve hükümetin fon akışının süresi 21 Aralık Cuma gecesi itibarıyla doldu.

Kongrede iki parti harcama tasarısı üzerinde anlaşmaya varamadığı için hükümet, kısmen geçici olarak kapatıldı. Öte yandan tasarının oylanabilmesi için Kongre’de yeterli çoğunluk sağlanamadığı için oylama ertelendi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabında açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat Partili liderler ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri arasında sınıra duvar projesine bütçe desteği konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle hükümetin kapandığını paylaştı.

Trump paylaşımında hükümetin kapanmasından Demokratları sorumlu tuttu. Daha güçlü sınır güvenliği için duvarın gerekliliğini bir kez daha vurguladı. ‘Umarım bu kapanma uzun sürmez’ ifadesini kullandı.