image

PeyamaKurd - Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde yapılan ve bakanlığın 2022 bütçesinin ele alındığı oturumda ABD'nin dış politika önceliklerine ilişkin soruları yanıtlayan  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kovid-19'un kaynağı konusunda gerekli yanıtlar için Çin'i zorlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ağırlıklı olarak ABD'nin Çin ile yüzleşmesinde ne durumda olduğuna ve özellikle Kovid-19'un kaynağına ilişkin soruların gündeme geldiği oturumda, vekilleri gerekli adımları attıkları konusunda bilgilendirmeye çalıştı.

Bakan Blinken buradaki konuşmalarında, salgının kaynağına ilişkin olarak ellerindeki tüm argümanları ve Amerikan kurumlarının raporlarını kullandıktan sonra "Çin'i sorumlu tutacaklarını" belirtti.

Öte yandan Blinken açıklamasının devamında, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri ve Hong Kong'daki düzenlemeleri dolayısıyla da Pekin yönetimini yakından takip ettiklerini ve bu konulardaki eleştirilerini dile getirmeye devam edeceklerini de vurguladı.