image

PeyamaKurd - ABD Senatosu tarafından Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'te kalmasını destekleyen yasa tasarısı kabul edildi.

Cumhuriyetçi Senatörler Jim Inhoff ve Bill Hagerty tarafından sunulan yasa tasarısı, 3'e karşı 97 oyla kabul edildi.

Yasa tasarısının onaylanmasının ardından açıklama yapan Cumhuriyetçi Senatör Jim Inhoff, “Bu proje, Kudüs'teki Amerikan büyükelçiliğinin yerini belirleyecek ve başka bir yere taşınmasını veya işlevini değiştirmesini engelleyecek. Bu, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak gördüğümüze dair önemli bir mesajdır” ifadesini kullandı.

Diğer Cumhuriyetçi Senatöre Bill Hagerty ise, “Kudüs İsrail'in "bölünmemiş" başkentidir, burada büyükelçiliğin kurulması bölgede barışın yolunu açmaktadır ve bunun korunması gerekir. ABD’nin müttefikleri onları (İsrailliler) desteklediğimizi biliyor” açıklamasında bulundu.

İki cumhuriyetçi senatör söz konusu yasa tasarısının partilere göre değişiklik kazanmadığını belirterek, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından birlikte kabul edildiğini belirtti.

Öte yandan Senatör Bernie Sanders, Demokrat senatörler Elizabeth Warren ve Tom Carper yasa tasarısına karşı çıkan isimler oldu.