image

PeyamaKurd - ABD Hava Kuvvetleri’nden bir yetkilinin üste çektiği ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sitesinde yayınladığı fotoğrafta iki uçak görülüyor.

Reuters’ın haberine göre fotoğraf, “B-52’nin varışı: 20. Bombardıman Filosu’na gönderilen B-52 Stratofortress uçakları, 8 Mayıs 2019’ta pistte dururken” ibaresi ile sunuldu.

‘Gerekirse uçak gemisi de gönderilecek’

Boeing B-52 Stratofortress tipi bombardıman uçakları, Washington’ın İran tehditlerini önleme girişimi kapsamında Katar’daki Amerikan üssüne iniş yaptı. Bahreyn’de konuşlandırılan Beşinci Amerikan Filosu Komutanı Jim Malloy, gerekmesi halinde Hürmüz Boğazı üzerinden Abraham Lincoln uçak gemisinin de gönderileceğini söyledi. 

‘İstihbarat raporları gerçek faaliyetlere ilişkin’

ABD ordusuna göre B-52 bombardıman uçakları, İran tehditlerine dair ‘belirgin işaretlere’ karşı mücadele için Orta Doğu’ya gönderilen ek güçlerin parçası olacak.

Reuters’ın ABD’li yetkililerden aktardığına göre istihbarat raporları, İran füzelerinin gemilerle taşındığına işaret ediyor. Bir yetkili, özel olarak gözetlenen bir füzenin küçük bir gemiden dahi fırlatılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

ABD’li Amiral Jim Malloy, “İstihbarat raporları ‘gözlemlenen gerçek faaliyetlere ilişkin. Benim açımdan raporlar tehdit gördüğümüzü söylemek için yeterliydi. İran tarafının teknoloji alanında yeni bir hamlesi olabilir. Silahlar, yapısıyla istikrarı sarsıcı ve saldırgan uçaklar sınıfına dahil” dedi.

İran ise, uçak gemisi de dahil olmak üzere ABD'nin körfeze silah yığmasını protesto etti. Rejim, Washington'ın finansal yaptırımları da sertleştirdiği dönemde "psikolojik bir savaş" ile kendilerini korkutmaya çalıştığını bunun eski bir strateji olduğunu açıkladı.