image

PeymaKurd - ABD’nin Erbil Başkonsolosu Robert Palladino, başkent Erbil’de düzenlenen Yerli Tarım Ürünleri Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Kürdistan Bölgesi’nde çalıştığım süre boyunca sadece hükümet yetkilileriyle değil, vatandaşlarla da bir araya gelmek için çaba sarf ettim” dedi.

Sözlerine devam eden Palladino, “Özel sektörle konuşmak çok önemli. Üreticiyle bir araya geldiğimde iyimser oluyorum. Kürdistan Bölgesi’nin bu tür yeteneklere ihtiyacı var. Özel sektör iyi olursa Kürdistan Bölgesi’nin kalkınmasına yardımcı olabilir” diye ekledi.

“Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisi ve istihdam açısından önemli”

Palladino, “ABD’nin temel çalışmalarından biri de tarıma önem vermesidir” vurgunsunda bulunarak, “Kürdistan Bölgesi’nde halkın sadece yerli ürünleri aldığını görmekten mutluyum. Kürdistan Bölgesi’nin yerli ürünlerinin kalitesi yüksek” sözlerini dile getirdi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosu, Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisi ve istihdam açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, “Özellikle kırsalda yaşayan insanlar açısından gıda güvenliğinin olması, tarım için önemlidir” dedi.

ABD olarak bu tür etkinlikleri desteklemekten mutluluk duyduklarını belirten Palladino, tarım sektörünün gelişmesi için çiftçileri ve iş insanlarını destekleyecekleri mesajını verdi.