image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, İran'la artan gerilim konusunda Kongreyi düzenli olarak bilgilendirdiğini, fakat bu ülkeyi hedef alan muhtemel bir saldırı için Kongre’nin onayına ihtiyacı olmadığını dile getirdi.

Trump, ABD - İran gerilimini değerlendirdi. Kongrenin onayını almadan İran'a herhangi bir saldırı yapma yetkisine sahip olup olmadığı konusuna Trump, "Evet, buna yetkim var" şeklinde yanıt verdi.

ABD Başkanı, "İran konusunda ne yaptığımızla ilgili Kongre’yi sürekli bilgilendiriyoruz, sanıyorum bunu da takdir ediyorlar. Onları güncel tutmak istiyorum ama yasal olarak bunu yapmak zorunda değilim" sözlerini kullandı. 

Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi'nin, "Trump İran'ı vurmadan önce bizden yetki istemeli" şeklindeki açıklamasına ise Trump şöyle yanıt verdi, "Buna katılmıyorum; birçok insan buna katılmıyor.” 

İran'a yönelik bir hava saldırısına onay vermeye çok yakın olduğunu anlatan Trump, "Daha sonra bunu yapmamaya karar verdim. Bu kararı bir noktada verecektim ve sonra yapmamaya karar verdim çünkü gerçekten orantılı olmayacaktı" vurgusunu yaptı.