image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris'te ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile bir araya geldi.

Macron, ABD Başkanı Joe Biden ile Roma'da G-20 zirvesi sırasında yaptıkları görüşmeye atıfta bulunarak, "Başkan Biden ile önümüzdeki günler, haftalar ve yıllar için yol gösteren, verimli bir görüşme yaptık. Fransa sizi ağırlamaktan onur duyuyor. Yeni bir dönemin başlangıcında olduğumuz ve işbirliğimizin kesinlikle çok önemli olduğu konusunda hemfikiriz" ifadelerini kullandı.

Macron'un analizini paylaştığını belirten Harris ise, "Bu vizyonu paylaşıyoruz, hem zorluklar, hem de fırsatlar açısından zengin ve yeni bir dönemin başlangıcındayız" dedi.

Fransa ile ABD'nin ortak değerleri ve öncelikleri sayesinde her zaman çok başarılı olduğunu vurgulayan Kamala Harris, "Her iki ülke de pandeminin yol açtığı bu trajik dönemde, diğer uluslara yardım etmek için dünyada lider olma hususunda ortak bir arzu içindedir. Başkan Biden ile yaptığınız önemli görüşmeye dayanarak, önümüzdeki günlerde birlikte çalışmaya devam edeceğimiz ve ortaklığımıza gösterdiğimiz ilgiyi yenileyeceğimiz için mutluyum" şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca, 12 Kasım Cuma günü Paris'te yapılacak Uluslararası Libya Konferansı'na da hazırlık yapıldığı belirtilen açıklamada, "Fransa ve ABD, Libya ve bölgenin barışı ve istikrarı için seferber olmuş durumda" denildi.

Taraflar “Washington ve Paris arasında yeni bir dönemin başındayız” mesajı verirken, Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Macron ve Harris'in uzay alanında ikili bir diyalog başlatmayı kabul ettikleri, Macron'un özellikle ABD'nin Uzay İklimi Gözlemevi'ne katılma kararını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.