image

PeyamaKurd - Afganistan'dan 11 Eylül'e kadar tamamen çekilme planlarında bir değişiklik olmadığını belirten ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu bir miktar askeri sahada bırakacaklarını ifade etti.

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, haziran istihdam oranlarını değerlendirerek oranlarda ciddi artış olduğunu dile getirdi.

Joe Biden, salondaki bir gazetecinin "Afganistan'dan çekilmenin birkaç gün içinde tamamlanacağı söyleniyor, bu doğru mu?" diye sorması üzerine şu yanıtı verdi:

"Daha önce açıkladığımız 11 Eylül tarihine bağlılığımız sürüyor. Çekilme için kendimize rahat bir alan yaratmaya çalışıyoruz ve tamamlanması eylülü bulacak. Ancak bazı askerlerimiz güvenlik için sahada kalacak. Burada olağanüstü bir durum yok."

"20 yıldır bu savaşın içerisindeyiz"

Afganistanlı yetkililer ile geçen hafta Oval Ofis'te bir araya geldiğine değinen Joe Biden, "Yaklaşık 20 yıldır bu savaşın içindeyiz. Afgan hükümetinin sürdürülebileceğine inanıyorum. Ancak tabii ki iç meselelerin müzakerelerinde sorunlar yaşayabilirler. Biz de onlara destek vereceğiz" sözlerini kullandı.

Ayrıca Biden, gazetecilerin Afganistan konusundaki sorularını sürdürmesi üzerine tepki göstererek, "Artık Afganistan ile ilgili soruları yanıtlamayacağım. Gelecek hafta bağımsızlık günümüz. 40 yıldır en hızlı istihdam oranına sahibiz, Kovid-19'a karşı zafer kazanıyoruz, askerlerimizi evine getiriyoruz ancak siz hala olumsuz sorular soruyorsunuz" dedi.