image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) F35 ile ilgili raporları ülkede tartışma konusu olurken, ABD basınından The Drive dergisinde yayınlanan bir yazıda, şu anda dünyadaki F-35 jetlerinden 46’sının motorlarının çalışmadığı, bunun da motorun dönen kanatları üstündeki ısıdan koruyucu kaplamayla ilgili bir sorundan kaynaklandığı ileri sürüldü.

ABD basınından The Drive dergisinde yayımlanan yazıya göre söz konusu sorun, motorların beklenenden çok daha kısa sürede kullanılmaz hâle gelmesine neden olduğu vurgulandı.

Ayrıca derginin ‘ABD Hava Kuvvetleri’ndeki F-35’lerin yüzde 15’inin çalışan motorları yok’ başlıklı yazısında, motorların onarılacağı merkezin birikmiş işlerler ile baş edemiyor olması sebebiyle ABD hava güçlerinin F-35 filosunun ciddi bir darbe aldığı belirtildi.

"F-35'lerin yüzde 15'inin motoru yok"

​Yayımlanan yazıda, ABD hava güçlerinin elindeki 41, donanma güçlerinin elindeki iki ve yabancı ülkelerin hava güçlerinin elindekiyse üç F-35 jeti, motorlarının çalışmıyor olması nedeniyle havalanamadığı kaydedildi.

Öte yandan tüm bunlar, ABD hava güçlerinin kullanımında olan F-35 jetlerinin neredeyse yüzde 15’inin motorlarının çalışmaz hâlde olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca yazıya göre F-35 jetlerin motorlarındaki sorun geçici bir durum olarak da görülebilir, fakat söz konusu motor sorununa ilişkin haberler, bu jetlerin maliyetine ilişkin endişelerin arttığı bir döneme denk geliyor.