image

PeyamaKurd - ABD’nin askerlerini Afganistan’dan geri çekmeye devam edeceğini açıklamasına rağmen ülkeyle olan askeri ilişkiler, ABD güçlerinin çekilmesinin ardından sona ermeyeceği ve ABD'nin Taliban'ı havadan bombalayabileceği ileri sürüldü.

Pentagon'un, Kabil ve diğer büyük şehirlerin Taliban’ın eline geçme tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda Afganistan güvenlik güçlerini desteklemek için hava saldırıları başlatma talebini inceleyeceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili New York Times gazetesine göre askeri yetkililer, aktif olarak ‘hava saldırıları planını ve hızlı bir geri çekilmenin ciddi ulusal güvenlik sonuçlarına yol açması durumunda bunlara nasıl yanıt verebileceklerini’ tartışıyor.

ABD savaş uçakları ve SİHA'larla müdahele edildil talebi"

Gazetenin haberinde, ABD’li yetkililerden birinin şu ana kadar herhangi bir karar alınmadığını söylediğini bildirdi. Gazeteye göre incelenen seçeneklerden biri, Afganistan’ın başkenti Kabil’in olası düşüşü, büyükelçilikleri, ABD vatandaşlarını ve müttefikleri riske atan abluka gibi olağanüstü krizler sırasında, ABD savaş uçaklarının ve silahlı insansız hava araçlarının müdahalede bulunması tavsiyesi.

Söz konusu alınan bu karar, yani herhangi bir ek hava saldırısı Başkanın onayına ihtiyaç duyuyor. Ancak yetkililer, o güne kadar ABD’nin geri çekilmesi ışığında gerekli olacak büyük lojistik çaba nedeniyle bu tür hava desteğinin uzun bir süre boyunca sürdürülmesinin zor olacağını kaydetti.

ABD, gelecek Eylül ayına kadar Afganistan’daki tüm hava üslerinden ayrılacak. Bu bağlamda herhangi bir hava saldırısı, Arap (Basra) Körfezi’ndeki ABD üslerinden başlatılacak gibi görünüyor.

Kabil'in düşüşü, ABD'nin çekilmesi sonrası oldu

Açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, Kabil’in olası düşüşünü, ABD güçlerinin geri çekilmesinden sonra askeri müdahaleye yol açması en muhtemel kriz olarak görüyorlar.

Bir yetkili, silahlı Taliban hareketinin son aylarda ‘ülkenin neredeyse her köşesindeki birçok şehir merkezini giderek daha fazla kontrol altına almakla tehdit ettiği bir dönemde Afganistan’ın en büyük ikinci şehri olan Kandehar’ı korumaya yönelik müdahalenin daha az kesin olacağını söyledi.

ABD'nin tüm güçleri ülkeden çekilecek

Geçen salı günü ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD’nin NATO’daki müttefiklerle iş birliği dahilinde Afganistan’daki tüm askeri güçlerini geri çekmeye kararlı olduğunu ve geri çekilmenin 11 Eylül’de tamamlanacağını açıkladı.

McKenzie, açıklamasında ABD’nin büyükelçiliği korumak ve terörle mücadele operasyonlarını yürütmek için küçük bir askeri güç bulunduracağını söylerken, “Bizim görevimiz hala El-Kaide ve IŞİD ile savaşmaktır ve Afganistan’daki ortaklarımızın yanındayız” dedi.