image

PeyamaKurd - Ryanair uçağının bomba ihbarı üzerine Minsk'e indirilmesi nedeniyle ABD, AB, İngiltere ve Kanada yönetimleri tarafından Belarus'a yönelik yaptırımlar uygulandığı vurgulandı.

ABD, AB, İngiltere ve Kanada, Ryanair uçağı vakası nedeniyle Minsk'e yaptırım uygulanması konusunda ortak açıklamada bulundu.

Yaptırım ile ilgili açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı,  Ryanair uçağının zorla indirilmesi, 'gazeteci' Roman Protaseviç ile arkadaşı Sofya Sapega'nın gözaltına alınması da dahil Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun 'şiddeti ve baskıyı artırmasına' yanıt olarak 16 özel kişi ile 5 tüzel kişi yaptırım listesine eklendi.

Söz konusu ülkelerin uyguladığı yaptırımlar arasında Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) başkanı, Belarus başsavcısı ile parlamentonun üst kanadının başkanı da bulunuyor.

Öte yandan AB Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, Belarus'ta 'artan insan hakları ihlalleri ve sivil topluma, demokratik muhalefete, gazetecilere şiddet yoluyla baskı kurulduğu' gerekçesiyle 78 kişi ile 8 kuruluşa yaptırım uygulanacak.