image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) zirvesi dışişleri bakanlarının Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme geleceği toplantı öncesi, ilişkilerin son durumuna dair bir rapor hazırlayacak. Ankara ile Brüksel arasındaki sorunlar yedi başlık altında toplanıyor.

AB Dışişleri Bakanları, 10-11 Aralık’ta yapılacak AB zirvesi öncesinde pazartesi günü toplanarak Ankara ile ilişkilerin son durumunu ele alacak.

Avrupa Birliği, son yıllarda giderek kötüleşen AB-Türkiye ilişkilerini düzeltme girişimi olarak, geçen Ekim ayında Türkiye’ye ekonomik ilişkilerde yeni bir yol haritasını önermişti.

Zirvede Türkiye'ye karşı yaptırım kararı alınması bekleniyor

Türkiye ve AB arasında var olan tartışmalı konuların hiçbirinde ilerleme kaydedilemediği için, pek çok AB üyesi ülke, Zirvede Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alınmasını istiyor.

Ankara'nın Doğu Akdeniz'de, geçtiğimiz yıldan bu yana bölgede doğal gaz arama faaliyetleri yürütüyor. Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti buna sert tepki gösterirken, AB söz konusu faaliyetlerin yasa dışı olduğunu ifade ederek Türkiye’ye karşı bazı yaptırım kararları aldı.

Suriyeli savaşçılar Karabağ'a taşındı

Ankara ayrıca Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan başkent Trablus merkezli hükümeti destekliyor ve BM’nin uyguladığı silah ambargosuna rağmen bu hükümete silah temin ediyor.

Bakü ve Erivan arasındaki Kafkasya’nın sorunlu bölgelerinden Dağlık Karabağ’da yaşanan savaşta Türkiye Azerbazcan’ı destekliyor. AB’nin önde gelen ülkelerinden Fransa ise Ankara’yı, söz konusu savaşa Suriye’den cihatçı milisler taşımakla suçluyor.